top of page

Šta su komunikacione table?

Updated: Apr 24


Vizuelna podrška za komunikaciju na srpskom jeziku
Vizuelna podrška za komunikaciju na srpskom jeziku

Važan "glas" za one kojima je govor otežan

Komunikacione table su moćni alati koji pomažu osobama sa različitim poteškoćama u govoru i jeziku da izraze ono što im je potrebno, šta žele i o čemu razmišljaju.


One su posebno efikasne za osobe sa autizmom, cerebralnom paralizom, Down sindromom, afazijom i drugim stanjima koja utiču na komunikaciju.


Ove table mogu biti digitalne, kao deo neke aplikacije ili programa, ili jednostavne, napravljene od papirnih kartica. Mogu se koristiti samostalno ili uz pomoć asistivne tehnologije, poput svičera ili beskontaktne kontrole.


Najbolje rezultate u razvoju komunikacije, posebno kod osoba sa kognitivnim teškoćama, daju personalizovane komunikacione table. One su skrojene prema individualnim potrebama i onome što je važno konkretnoj osobi. Sadrže piktograme iz simboličkih jezika koje korisnik prepoznaje i razume. Izrada ovakvih tabli je deo temeljne AAC procene komunikacijskih veština, koja se razlikuje od standardne logopedske ili medicinske dijagnostike.


Postoje i opšte komunikacione table koje služe za upoznavanje sa AAC-om. One prikazuju različite pojmove, od pravila ponašanja i predmeta, preko prostora, pa sve do emocija. Mogu biti kombinovane ili fokusirane samo na jednu temu. Ove table nisu personalizovane i koriste se i za predstavljanje pojmova, socijalnih priča i pri piktografskom čitanju. Više o njima ćemo pričati u nekom od narednih postova.


A sada, pogledajmo neke od mnogobrojnih prednosti komunikacionih tabli:


  1. Bolja komunikacija: Table su velika pomoć onima koji teško izražavaju svoje potrebe i želje. Uz njih, lako mogu da kažu da su gladni, žedni, da im treba toalet ili medicinska pomoć. Takođe mogu da podele svoja osećanja, misli i stavove, što značajno poboljšava njihovu interakciju sa drugima.

  2. Manje frustracija: Nemogućnost da se izraze često dovodi do frustracije kod osoba sa govornim poteškoćama. Komunikacione table smanjuju tu frustraciju jer im omogućavaju da na jednostavan način kažu šta žele i kako se osećaju, što smanjuje stres i anksioznost.

  3. Veća nezavisnost: Korišćenjem ovih tabli, osoba postaje samostalnija u svakodnevnom životu. Ne mora više da se oslanja na druge da bi prenela svoje potrebe, već to može učiniti sama. Ovo jača samopouzdanje i smanjuje osećaj nemoći.

  4. Bolja socijalizacija: Komunikacione table olakšavaju socijalne kontakte. Osoba lakše stupa u interakciju sa drugima i izražava svoje misli i emocije. Takođe, bolje razume društvene situacije, što joj pomaže da se lakše uklopi.

  5. Alternativa govoru: Za one koji ne govore ili im je govor nerazvijen, komunikacione table su dragocena alternativa. Korisne su kod različitih stanja koja onemogućavaju govor, a mogu se koristiti i kao dopuna govoru, pojašnjavajući ono što osoba želi da kaže.


Komunikacione table mogu biti tematske, fokusirane na učenje novih pojmova ili prilagođene određenim događajima, osobama ili potrebama. One mogu značajno poboljšati kvalitet života dece i olakšati im interakciju sa svetom.


6. Komunikacione table kao pomoć kod demencije:

Međugeneracijska povezanost
Međugeneracijska povezanost

Komunikacione table sa sistemom augmentativne i alternativne komunikacije mogu biti izuzetno korisne i za osobe sa demencijom.


Ove table su posebno dizajnirane da im pomognu bilo da se prisete pojmova ili osoba, ili da komuniciraju.


Osobe sa demencijom često imaju problem da pronađu prave reči, što otežava verbalnu komunikaciju. Komunikacione table sa AAC sistemom nude alternativu, pružajući set slika, simbola i reči koje im mogu biti od pomoći.

Korišćenje ovih tabli može poboljšati kvalitet života osoba sa demencijom jer im omogućava da bolje izraze svoje potrebe i želje. Takođe može smanjiti frustraciju i stres koji nastaju zbog teškoća u komunikaciji i emocionalnih reakcija na bolest.


Važno je da se komunikacione table sa AAC sistemom prilagode individualnim potrebama osobe sa demencijom, jer se simptomi demencije razlikuju od osobe do osobe.


Uz korišćenje komunikacionih tabli, važno je da osobe sa demencijom ostanu aktivne i uključene u društvo koliko god je to moguće. To može pomoći u očuvanju njihovih komunikacijskih veština i smanjenju simptoma demencije.


Komunikacione table su zaista vredan alat u augmentativnoj i alternativnoj komunikaciji. Mogu biti na papiru, kao kartice, ili u digitalnom obliku. Važno je pažljivo ih birati, vodeći računa o osobi kojoj su namenjene i njenim specifičnim potrebama.


Primer upotrebe digitalne table



Yorumlar


Dark-Background

Budite u toku!

Pratite najnovije objave.

Hvala na prijavi!

  • Twitter
  • Instagram

© 2035 by BrainStorm. Powered and secured by Wix

bottom of page