top of page

Socijalne priče

Updated: Apr 25


Kako da se smirim kada sam ljut? Jedna socijalna priča za decu
Kako da se smirim kada sam ljut? Jedna socijalna priča za decu

Danas želim da sa vama podelim način za razvijanje socijalnih veština i emocionalne inteligencije kod dece – takozvane socijalne priče.

Ove priče su posebno korisne za decu sa autizmom, ADHD-om ili nekim drugim izazovima u učenju, jer im pomažu da skapiraju i primene socijalne veštine u svakodnevnim situacijama.

Socijalne priče su sjajne i za svu ostalu decu! Pomažu im da postanu bolji drugari, da razumeju kako se drugi osećaju i da se lakše povežu sa ljudima oko sebe.


Ali, šta su zapravo te socijalne priče? To su kratke priče, obično ispričane u prvom licu, koje opisuju neku konkretnu situaciju ili problem. Fokus je na važnim socijalnim veštinama – kako da prepoznamo tuđa osećanja, kako da kontrolišemo svoje emocije, kako da rešimo svađe i kako da lepo komuniciramo. Često se koriste i sličice ili piktogrami da bi se vizuelno objasnio problem i pokazalo kako se može rešiti.


Mi, nastavnici ih često koristimo u školi da modeliramo neko neželjeno ponašanje, pogotovo kada imamo konkretne izazove u razredu ili školi.

Roditelji ih mogu koristiti kod kuće da sa decom porazgovaraju o nekim osetljivim temama, kao što su razvod, gubitak drage osobe ili kada drugar ode.


Bitno je samo da te priče budu prilagođene uzrastu i onome što je detetu potrebno. Mogu se pisati na svim jezicima i prilagoditi različitim kulturama. Postoje i digitalne aplikacije koje deci omogućavaju da ih čitaju na zabavan i interaktivan način.


Evo i nekoliko besplatnih aplikacija koje vam mogu biti od pomoći u kreiranju socijalnih priča. Naravno, najbolja zavisi od toga šta vama i detetu najviše odgovara, pa slobodno isprobajte nekoliko:


  • Story Creator - Baš lagana za korišćenje, a možete dodavati slike, zvuk i tekst.

  • Pictello - Odlična za vizuelne tipove, sa puno slika i zvukova za kreiranje priča.

  • Canva - Popularna za grafiku, ali može poslužiti i za pravljenje vizuelno lepih socijalnih priča sa super šablonima.

  • Book Creator - Kao da pravite digitalnu slikovnicu, sa slikama, zvukom, tekstom, pa čak i animacijama.

  • Sock Puppets - Za one koji vole animaciju, možete kreirati animirane priče.


Pored ovih, ima još dosta besplatnih aplikacija, pa vam savetujem da malo istražite i pronađete onu koja vam najviše odgovara.


Socijalne priče mogu biti moćan alat, ne samo za decu koja imaju posebne potrebe, već i za svu decu koja žele da budu bolji u socijalnim interakcijama i da bolje razumeju druge.

Kao nastavnici i roditelji, možemo ih iskoristiti da im pomognemo da se lakše snađu u svakodnevnim situacijama.


Istraživanja pokazuju da mogu da pomognu u:


  • Smanjenju izazovnih oblika ponašanja (Scattone i sar., 2002)

  • Ređem izlivima besa (Hutchins i Prelock, 2008)

  • Manje agresivnosti (Swaggart i sur., 1995)

  • Smanjenju samopovređivanja (Del Valle i sur., 2001)

  • Stvaranju boljih rutina ponašanja (Del Valle i sur., 2001)

  • Lakšem razumevanju novih i nepoznatih situacija (Gray i Garand, 1993)

  • Poboljšanju komunikacije, smanjenju eholalije (ponavljanja tuđih reči) (Hutchins, 2012), prekidanja drugih u govoru (Lorimer i sur., 2002) i preglasnog govora (Brownell, 2002).




1 Comment


Guest
Jul 13, 2023

Hvala za vreme koje ste uložili u pisanje ovog teksta. Predloženi softveri su stvarno dobri. Čekam Vašu narednu objavu sa nestrpljenjem.

Like
Dark-Background

Budite u toku!

Pratite najnovije objave.

Hvala na prijavi!

  • Twitter
  • Instagram

© 2035 by BrainStorm. Powered and secured by Wix

bottom of page