top of page

Socijalne priče

Socijalne priče su poseban oblik pripovedanja koji se koristi za podučavanje socijalnih veština i emocionalne inteligencije. Ove priče se koriste kako bi se deci sa autizmom, ADHD-om ili drugim teškoćama u učenju, pomoglo da razumu i primene socijalne veštine u svakodnevnom životu.

Međutim, socijalne priče mogu biti korisne i deci koja nemaju teškoće u učenju, kako bi se razvijale socijalne veštine, empatija i razumevanje drugih ljudi.

Socijalne priče su kratke priče napisane u prvom licu, koja opisuje određenu situaciju ili problem. Priča se fokusira na socijalne veštine poput razumevanja tuđih osećanja, upravljanja emocijama, rešavanja konflikata i komunikacije. U priči se često koriste slike i piktogrami kako bi se vizualizovao problem i način na koji se može rešiti.

U nastavi, nastavnici mogu da ih koriste kao alat rešavanje neželjenih oblika ponašanja, posebno kada se radi o konkretnim problemima u razredu ili u školi. Roditelji takođe mogu da koriste socijalne priče kao alat za razgovor sa decom o teškim temama poput razvoda, smrti u porodici ili gubitka prijatelja.


Važno je da se socijalne priče prilagode uzrastu i potrebama dece. Mogu se pisati na različitim jezicima i prilagoditi različitim kulturama. Takođe, mogu se koristiti i digitalne aplikacije koje omogućavaju deci da čitaju priče na interaktivan način.


Postoji nekoliko besplatnih aplikacija za kreiranje socijalnih priča, a najbolja aplikacija zavisi od individualnih potreba i preferencija korisnika. Evo nekoliko popularnih besplatnih aplikacija koje bi mogle biti korisne:

  1. Story Creator - Ova aplikacija omogućava korisnicima da lako kreiraju i deluju socijalne priče. Aplikacija sadrži mnogo sjajnih funkcija, kao što su mogućnost dodavanja slika, zvuka i teksta.

  2. Pictello - Pictello je aplikacija koja se može koristiti za kreiranje vizuelnih priča. Aplikacija ima širok izbor slika, zvukova i drugih elemenata koji se mogu koristiti za kreiranje priča.

  3. Canva - Canva je popularna aplikacija za kreiranje grafika, a može se koristiti i za kreiranje socijalnih priča. Ova aplikacija sadrži širok izbor predložaka i alata za uređivanje slika.

  4. Book Creator - Book Creator je aplikacija koja omogućava korisnicima da lako kreiraju digitalne knjige i priče. Ova aplikacija ima mnogo funkcija, kao što su mogućnost dodavanja slika, zvuka i teksta, kao i animacija i interaktivnih elemenata.

  5. Sock Puppets - Sock Puppets je aplikacija koja se može koristiti za kreiranje animiranih priča. Aplikacija ima mnogo različitih likova i scena koje se mogu koristiti za kreiranje priča.

Uz ove, postoje i druge besplatne aplikacije koje se mogu koristiti za kreiranje socijalnih priča. Preporučila bih istraživanje i testiranje različitih aplikacija kako bi se pronašla ona koja najbolje odgovara potrebama i preferencijama korisnika.


Socijalne priče mogu biti od velike koristi za decu koja se suočavaju sa socijalnim izazovima, ali i za one koji žele da razviju socijalne veštine i empatiju. Kao nastavnici i roditelji, možemo koristiti socijalne priče kao alat za podučavanje socijalnih veština i pomoći deci da se bolje nose sa svakodnevnim situacijama.


Evo i benefita:

  • Smanjenje nepoželjnih ponašanja (Scattone i sar., 2002)

  • Smanjenje tantruma (Hutchins i Prelock, 2008)

  • Smanjenje agresije (Swaggart i sur., 1995)

  • Smanjenje samopovređivanja (Del Valle i sur., 2001)

  • Uspostavljanje prikladnije bihevioralne rutine (Del Valle i sur., 2001)

  • Upoznavanje s nepoznatim događajem (Gray i Garand, 1993)

  • Smanjenje komunikacijskih nedostataka kao što su eholalija (Hutchins,

  • 2012), prekidanje (Lorimer i sur., 2002) i preglasan govor (Brownell,

  • 2002)

1 comentário


Convidado:
13 de jul. de 2023

Hvala za vreme koje ste uložili u pisanje ovog teksta. Predloženi softveri su stvarno dobri. Čekam Vašu narednu objavu sa nestrpljenjem.

Curtir
bottom of page