Socijalne priče
- mira s
- Mar 21, 2023
- 2 min read
Updated: Apr 25

Danas želim da sa vama podelim način za razvijanje socijalnih veština i emocionalne inteligencije kod dece – takozvane socijalne priče.
Ove priče su posebno korisne za decu sa autizmom, ADHD-om ili nekim drugim izazovima u učenju, jer im pomažu da skapiraju i primene socijalne veštine u svakodnevnim situacijama.
Socijalne priče su sjajne i za svu ostalu decu! Pomažu im da postanu bolji drugari, da razumeju kako se drugi osećaju i da se lakše povežu sa ljudima oko sebe.
Ali, šta su zapravo te socijalne priče? To su kratke priče, obično ispričane u prvom licu, koje opisuju neku konkretnu situaciju ili problem. Fokus je na važnim socijalnim veštinama – kako da prepoznamo tuđa osećanja, kako da kontrolišemo svoje emocije, kako da rešimo svađe i kako da lepo komuniciramo. Često se koriste i sličice ili piktogrami da bi se vizuelno objasnio problem i pokazalo kako se može rešiti.
Mi, nastavnici ih često koristimo u školi da modeliramo neko neželjeno ponašanje, pogotovo kada imamo konkretne izazove u razredu ili školi.
Roditelji ih mogu koristiti kod kuće da sa decom porazgovaraju o nekim osetljivim temama, kao što su razvod, gubitak drage osobe ili kada drugar ode.
Bitno je samo da te priče budu prilagođene uzrastu i onome što je detetu potrebno. Mogu se pisati na svim jezicima i prilagoditi različitim kulturama. Postoje i digitalne aplikacije koje deci omogućavaju da ih čitaju na zabavan i interaktivan način.
Evo i nekoliko besplatnih aplikacija koje vam mogu biti od pomoći u kreiranju socijalnih priča. Naravno, najbolja zavisi od toga šta vama i detetu najviše odgovara, pa slobodno isprobajte nekoliko:
Story Creator - Baš lagana za korišćenje, a možete dodavati slike, zvuk i tekst.
Pictello - Odlična za vizuelne tipove, sa puno slika i zvukova za kreiranje priča.
Canva - Popularna za grafiku, ali može poslužiti i za pravljenje vizuelno lepih socijalnih priča sa super šablonima.
Book Creator - Kao da pravite digitalnu slikovnicu, sa slikama, zvukom, tekstom, pa čak i animacijama.
Sock Puppets - Za one koji vole animaciju, možete kreirati animirane priče.
Pored ovih, ima još dosta besplatnih aplikacija, pa vam savetujem da malo istražite i pronađete onu koja vam najviše odgovara.
Socijalne priče mogu biti moćan alat, ne samo za decu koja imaju posebne potrebe, već i za svu decu koja žele da budu bolji u socijalnim interakcijama i da bolje razumeju druge.
Kao nastavnici i roditelji, možemo ih iskoristiti da im pomognemo da se lakše snađu u svakodnevnim situacijama.
Istraživanja pokazuju da mogu da pomognu u:
Smanjenju izazovnih oblika ponašanja (Scattone i sar., 2002)
Ređem izlivima besa (Hutchins i Prelock, 2008)
Manje agresivnosti (Swaggart i sur., 1995)
Smanjenju samopovređivanja (Del Valle i sur., 2001)
Stvaranju boljih rutina ponašanja (Del Valle i sur., 2001)
Lakšem razumevanju novih i nepoznatih situacija (Gray i Garand, 1993)
Poboljšanju komunikacije, smanjenju eholalije (ponavljanja tuđih reči) (Hutchins, 2012), prekidanja drugih u govoru (Lorimer i sur., 2002) i preglasnog govora (Brownell, 2002).
Hvala za vreme koje ste uložili u pisanje ovog teksta. Predloženi softveri su stvarno dobri. Čekam Vašu narednu objavu sa nestrpljenjem.