Fotografija kao sredstvo izražavanja: Primena u AAK
- mira s
- Nov 22, 2023
- 3 min read
Updated: Apr 25
Fotografisanje ljudi i stvari su važan deo alternativne i augmentativne komunikacije (AAC) da se pomogne onima kojima je teže da pričaju ili ne govore. Fotografije spadaju u 2d simbole i često se koriste u AAC.
AAC je način komunikacije koji koristi slike i druge vizuelne stvari da pomogne ljudima koji ne mogu lako da se izraze rečima.

Za dobru fotografiju neophodno je strpljenje. To su često fotografije osoba, predmeta, aktivnosti ili mesta koja su relevantna za korisnika AAC-a.
Fotografisanje za AAC je proces koji zahteva vreme i strpljenje, ali je izuzetno koristan za podršku komunikaciji.
Uz odgovarajući pristup i resurse, moguće je kreirati efikasan AAC sistem koji će korisniku omogućiti da izrazi svoje misli, osećanja i potrebe.
Fotografisanje za AAC zahteva strateški pristup. Najbolje je da poslušate savete stručnjaka za AAC koji će Vas voditi kroz proces. Naravno, možete fotografisati i sami, što će Vam uštedeti novac.
Evo nekoliko koraka koje možete pratiti:
Planiranje: Razmislite o svim osobama, predmetima i aktivnostima koje su važne za korisnika AAC-a. Napravite listu i planirajte kako ćete ih fotografisati.
Fotografisanje: Kada fotografišete, potrudite se da napravite jasne, dobro osvetljene fotografije. Ukoliko fotografišete osobu ili predmet, pokušajte da ih izolovujete na fotografiji kako bi bili lako prepoznatljivi.
Obrada: Možda će biti potrebno da obradite fotografije pre nego što ih upotrebite kao AAC pomagala. To može uključivati obrezivanje fotografija ili podešavanje osvetljenja.
Implementacija: Kada su fotografije spremne, mogu se dodati u AAC sistem. To može biti fizička tabla sa slikama, digitalna aplikacija ili nešto drugo.
Obuka i podrška: Kada su fotografije dodate u AAC sistem, korisnik i svi koji komuniciraju sa njim treba da budu obučeni kako da koriste novi sistem. Ovo može uključivati pokazivanje kako da koriste fotografije za komunikaciju, kao i strategije za podršku korisniku u učenju novog sistema.
Evo nekoliko dodatnih saveta za fotografisanje koje možete koristiti prilikom kreiranja AAC vizuelnih pomagala:
Pozadina: Kada fotografišete osobe ili predmete, važno je da oni budu glavni fokus slike. Koristite jednostavnu pozadinu koja neće odvraćati pažnju. To može biti jednobojna, najbolje svetla, zidna površina ili čaršav.
Fotografisanje osoba: Kada fotografišete osobe, pokušajte da ih slikate u prirodnom okruženju i u aktivnostima koje su za njih značajne. Na primer, ako fotografišete roditelja, možda ćete želeti da ga slikate dok čita knjigu, kuva ili se igra sa detetom.
Fotografisanje predmeta: Kada fotografišete predmete, pokušajte da ih izolovujete koliko je moguće. To znači da bi trebalo da uklonite druge predmete iz kadra kako bi se fokusirali samo na predmet koji fotografišete.
Veličina slika: Veličina slika će zavisiti od AAC sistema koji koristite. Ako koristite fizičku tablu, slike bi trebalo da budu dovoljno velike da budu jasno vidljive, ali dovoljno male da stanu na tablu. Ako koristite digitalnu aplikaciju, možda ćete morati da eksperimentišete sa veličinama slika da biste videli šta najbolje radi.
Osvetljenje: Dobro osvetljenje je ključno za jasne fotografije. Pokušajte da fotografišete pri dnevnom svetlu kad god je to moguće. Ako to nije moguće, koristite dobro unutrašnje osvetljenje.
Perspektiva: Pokušajte da slikate iz perspektive korisnika AAC-a. Na primer, ako fotografišete stolicu, pokušajte da je slikate iz ugla iz kojeg bi je korisnik AAC-a normalno video.
VaMoram da napomenem da će tačni koraci obrade zavisiti od specifičnih potreba korisnika AAC-a i AAC sistema koji koristite. Uvek je najbolje da se konsultujete sa AAC stručnjakom kako biste osigurali da fotografije najbolje podržavaju komunikacijske potrebe korisnika.
Comments