Kako pomoći osobi da koristi uređaj za komunikaciju?
- mira s
- Feb 10, 2023
- 2 min read
Updated: Apr 24

Imate uređaj za komunikaciju i želite da pomognete osobi da je što efikasnije koristi. Odakle početi?
Upoznajte uređaj i instalirane aplikacije
Ako je uređaj malo neobičan ili ga do sada niste koristili, uzmite malo vremena da ga isprobate. Pogledajte gde se pali i gasi, kako se stišava i pojačava zvuk, gde se biraju različite opcije. Realno, ne možemo očekivati da će dete ili odrasla osoba odmah znati sve. Možda deluje zbunjujuće, ali bez brige, teško da ćete ga pokvariti ako malo eksperimentišete.
Ako je u pitanju neki uređaj koji već poznajete (tablet, telefon, laptop), pogledajte aplikaciju za govornu komunikaciju. Obično su prilično jednostavne za korišćenje, pa vam neće trebati puno vremena da ih razumete. Bitno je da znate kako da se krećete po njoj i kako da (ne) uđete u podešavanja, ako to (ne) želite. Ponekad se koristi više aplikacija zajedno, zato budite strpljivi i dajte sebi vremena.
Omogućite pristup
Važno je da osoba može da koristi svoj komunikacioni uređaj kad god i gde god joj zatreba. Dobra ideja je futrola sa ručkom ili jednostavno da uređaj bude uvek nadohvat ruke
Modelovanje
Stalno pokazujte detetu (ili odrasloj osobi) kako se koristi komunikacioni uređaj. Nije samo ona ta koja treba da ga koristi! Dok pričate, birajte ključne reči na uređaju. Na primer, ako kažete "Idemo napolje", možete da pritisnete piktograme za "idi" i "napolje" ili celu frazu "idemo napolje
Rečnik
Kada želite da dete ili odrasla osoba koristi uređaj, usmerite se na osnovne reči i one koje se često koriste u određenim situacijama. Na primer, neke osnovne reči su: stani, idi, gore, dole, još, gotovo je, moje, uključeno, isključeno i slično. Možda u komunikatoru neće biti baš tih reči, ali je važno da koristite one koje postoje. Iskoristite prilike: neka vas dete pozdravi ujutru preko uređaja, koristite "molim" i "hvala", ako idete u park, pokažite to na komunikatoru. Svaka porodica ima svoj način komunikacije, ali želimo da dete razumeju svi - komšije, drugari, učitelji, deca u parku.
Mogućnosti komunikacije
Stalno dajte prilike detetu (ili odrasloj osobi) da komunicira tokom dana. Evo nekoliko ideja:
Za užinu dajte samo par zalogaja omiljene hrane. Neka pritisnu "još" ako žele još.
Kad se igrate loptom, neka izaberu "moj red" da traže loptu.
Dok slušate muziku, na kratko je isključite i uključite. Neka pritisnu "uključeno" ili "isključeno".
Na toboganu, pre spuštanja neka pritisnu "kreni".
Kada znate da je dete gladno, pitajte ga da pokaže "gladan sam" ili "želim da jedem" na uređaju. Ako okleva, možete vi da pokažete, a dete neka ponovi. Važno je da bude opušteno, bez pritiska.
Odraslima mogu biti važne stvari kao što su TV, radio, nameštaj ili određena mesta. Ako, na primer, želi daljinski, neka vam pokaže njegovu sliku na komunikatoru
Nemojte se ustručavati da pitate stručnjaka koji je preporučio komunikator ako vam nešto nije jasno. Ako imate bilo kakve nedoumice ili strah da ćete nešto pokvariti, slobodno pitajte i rešite ih se. Najgore je da se uređaj ne koristi, jer se tako osobi kojoj je potreban uskraćuje mogućnost da komunicira.
Comments