Virtuelna realnost (VR) predstavlja tehnologiju koja omogućava korisnicima da iskuse virtuelni svet kroz specijalne naočare ili druge uređaje koji omogućavaju prikaz od 360 stepeni. VR tehnologija ima veliki značaj u školama jer omogućava interaktivno učenje, uključujući učenike u proces učenja na jedinstven i zabavan način.
Korišćenjem VR tehnologije, učenici se mogu naći u simuliranim okruženjima, koja su mnogo bliža realnosti nego što je to moguće u učionici. Na primer, učenici mogu da posete muzej, svemir, okean ili bilo koju drugu destinaciju koja se može rekreirati u virtuelnom svetu. Ovo omogućava učenicima da dožive i istraže različite delove sveta, koje inače ne bi mogli da vide ili iskuse.
Pored toga, VR tehnologija može da poboljša proces učenja tako što aktivira učenike u procesu učenja.
Takođe, VR tehnologija može da pomogne učenicima koji imaju vizuelne ili motoričke smetnje, tako što im omogućava pristup informacijama na nov i efikasniji način.
Korišćenjem VR tehnologije, učenici sa smetnjama u razvoju mogu da se suoče sa različitim izazovima u bezbednom i kontrolisanom okruženju, što im omogućava da razviju svoje sposobnosti i veštine. VR takođe omogućava učenicima da uče na zabavan i interaktivan način, što može da poveća njihovo motivaciju i interesovanje za učenje.
VR se takođe može koristiti za podršku u razvoju socijalnih veština i emocionalnog razvoja kod učenika sa smetnjama u razvoju. Na primer, VR može pomoći učenicima da se suoče sa različitim socijalnim situacijama i da nauče kako da se nose sa njima, što im može pomoći da se bolje uklope u školsko okruženje i da budu uspešniji učenici.
Ukratko, VR tehnologija ima veliki potencijal za podršku učenju i razvoju učenika sa smetnjama u razvoju. Ona omogućava učenicima da se suoče sa izazovima i da razviju svoje sposobnosti i veštine na zabavan i interaktivan način.
Pogledajte primer:
Comentários